کتاب و کتابخوانی
سفارش تبلیغ
پیشنهاد نام دامنه هاست ایران
نویسنده: saeed
تاریخ: دوشنبه 96/9/13 ساعت: 9:38 صبح

شیون فومنی شاعر و ترانه سرای گیلانی است ، که اشعار و ترانه های دو زبانه او بسیار معروف و ماندگار می باشد.

 


 از این شاعر، پنج کتاب شعر فارسی، آلبومی برگرفته از 16 غزل فارسی با صدای شاعر، شش آلبوم صوتی شعر گیلکی شعر و صدای شاعر و یک کتاب شعر گیلکی و آلبومی با صدای ناصرمسعودی خواننده پیشکسوت موسیقی گیلان از ترانه های گیلکی شیون فومنی به کوشش حامد فومنی منتشر شده است.

حال کانون ادبی اندیشه در نظر دارد که به مناسبت هفتادویکمین زادروز وی ، مراسم بزرگداشتی را در محل فرهنگسرای اندیشه ، واقع در تهران - خیابان شریعتی ، نرسیده به پل سیدخندان ،بوستان اندیشه برگزار نماید .

این مراسم قرار است در تاریخ 14 آذرماه 96 و در ساعت 16 و با حضور خانواده ایشان و جمعی از علاقمندان وی برگزار گردد.

حامد فومنی ، فرزند ایشان در ارتباط با برنامه هایی که برای این مراسم تدارک دیده شده است ، گفت : در این مراسم قرار است به شعر خوانی توسط شعرای معاصر و جوان پرداخته شود .

 

در زیر دو بیت از یکی از اشعار این شاعر گرانقدر را ملاحظه می فرمایید؛

 

می دستَ گیل واجه تی دَس تمیزه

می دیل ناجه داره تی نیزه تیزه

می زای گرده بیجارا پابرهنه

تی زای جدول نویسه پوشت میزه

ترجمه:

دستان من گلی است ولی دستان تو تمیز و پاک است

دلم آرزو ها بسیار دارد ولی تو نیزه هات تیز می باشد

بچه ام در شالیزار پا برهنه می گردد

ولی فرزند تو جدول می نویسد و پشت میز می نشیند
نویسنده: saeed
تاریخ: پنج شنبه 96/8/25 ساعت: 2:56 عصر

 

 

همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی ، مسابقه ای با عنوان "من و کتابهایم" برای سه رده سنی در نظر گرفته شده است .

در این مسابقه افرادی با رده های سنی 7-12 ، 12-18 و نیز بزرگسال ، می توانند شرکت نمایند . روش مسابقه به این صورت می باشد که شرکت کنندگان می بایست از خود و کتابهایشان عکس گرفته و عکس را به آدرس koodak24 ارسال نمایند .

تصاویر ارسال شده پس از تایید هیئت داوران ، در سایت منتشر شده  و بر اساس تعداد لایک ها و نظرات کاربران ، برندگان انتخاب می شوند .

طبق اعلام مسئولین برگزاری این مسابقه ، مهلت ارسال تصاویر شرکت کنندگان جهت شرکت در این رقابت فرهنگی تا 15 آذرماه 96 می باشد .

جوایز این رقابت نیز بن خرید کتاب می باشد که با توجه به اعلام مسئولین ، برای برندگان رده سنی کودک تا نوجوان 300 هزار تومان و نیز برای برگزیدگان بزرگسال این مسابقه مبلغ 500 هزار تومان بن خرید کتاب در نظر گرفته شده است .

با توجه به اینکه سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین می باشد ، امید است که این قبیل رقابت ها بتواند انگیزه ای جهت افزایش مطالعه میان افراد مختلف در هر رده سنی باشد.نویسنده: saeed
تاریخ: یکشنبه 96/8/14 ساعت: 9:37 صبح

درصورتیکه اهل کتاب و کتابخوانی هستید ، بهتر است که با قواعد و تکنیک های تندخوانی آشنایی داشته باشید . در ذیل 10 تکنیک موثر برای تندخوانی آورده شده است که باهم به آنها می پردازیم؛
1- توقف چشم ها را هنگام مشاهده سطور کاهش دهید.

حتماً می دانید که برای تمرکز بیشتر گاهس مکث و توقف روی سطور لازم است. اما میزان توقف چشم ها روی سطور در افراد کندخوان معمولاً 7 بار می باشد که برای تندخوانی توصیه می شود این مکث ها به 3 بار در هر سطر کاهش پیدا کند.


2- کلمات را دسته بندی کنید .

ما با بهم پیوستن حروف به کلمات می رسیم و باید چشمان خود را عادت دهیم به اینکه کلمات را دسته بندی کرده و با آنها جملات را بسازند . پس از کسب این مهارت ، با دسته بندی جملات می توانید به پاراگراف ها برسیم . اینگونه چشم نیازی به مکث و توقف نخواهد داشت و با سرعت از جملات و پاراگراف ها خواهد گذشت.


3- به عقب بازنگردید.

اکثر افراد عادت دارند به اینکه پس از خواندن چند سطر یا پاراگراف ، مجدداً به عقب بازگشته و سطور قبل را بخوانند. این کار هیچ کمکی به شما نمی کند جز اینکه سرعت مطالعه شما را کاهش داده و زمان شما را هدر دهد.


4- هدفمند مطالعه کنید.

از پیش تعیین کنید که با مطالعه کتاب به دنبال چه چیزی هستید . اینگونه می توانید براحتی از نکات غیرضروری عبور کرده و آنها را نادیده بگیرید.


5- فقط کلمات کلیدی و اصلی را بخوانید و از باقی مطالب عبور کنید .


6- با صدای بلند مطالعه نکنید.

حتماً این موضوع را شنیده اید که مطالعه با صدای بلند بسیار کندتر و خسته کننده خواهد بود . زیرا علاوه بر چشمان شما ، لب هایتان نیز درحال فعالیت خواهند بود . همچنین در هنگامی که شما بلند مطالعه می کنید مجبورید تمام کلمات و جملات را بخوانید و این با تکتیک های تندخوانی منافات دارد .


7- محیط مطالعه را آرام کنید .

هرچیزی که باعث برهم زدن تمرکزتان می شود را از محیط خارج کنید .


8- واژه بیاموزید .

هر اندازه دایره واژگان شما افزایش یابد ، بهتر و راحت تر می توانید از کلمات در موتون مختلف عبور کنید و با سرعت بیشتری مطالعه کنید .


9- تمرین کنید .

تندخوانی تنها با تمرین زیاد می تواند بهبود یابد . پس تا می توانید به تمرین تندخوانی بپردازید . در ابتدا از کتابهای ساده تر شروع کنید . کتابهایی که به خوبی با کلماتش آشنایی دارید .


10- تمرکز کنید .

برای مطالعه تمرکز لازم است . برای تندخوانی چندبرابر مطالعه عادی ! پس حتماً سعی کنید با تمرکز بیشتری مطالعه کنید .نویسنده: saeed
تاریخ: چهارشنبه 96/7/26 ساعت: 11:7 صبح

به گفته ستاد خبری کمیته روابط عمومی یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال، نمایشگاه تخصصی با محوریت، کتاب همزمان با یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال برگزار می‌شود.  

 


 در این نمایشگاه‌ها دو رسانه اصلی فرهنگ، با هدف معرفی آخرین یافته‌ها در صنعت نشر و تکنولوژی ارتباطات  در کنار یکدیگر بخشی از نیازهای جامعه علمی و فرهنگی کشور را تامین و در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهد. 
این نمابشگاه با توجه به فاصله زمانی مناسبی بین دو نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار می‌شود می‌تواند از اهمبت ویژه‌ای برخوردار باشد. عرضه محصولات و خدمات نشر دیجیتال از دیگر برنامه‌های ابن نمایشگاه است.

نمایشگاه تخصصی کتاب و یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از تاریخ 20 تا 26 آبان‌ماه جاری در مصلی امام خمینی‌(ره) تهران برگزار می‌شود و از ساعت 10 الی 20 میزبان بازدیدکنندگان است.نویسنده: saeed
تاریخ: دوشنبه 96/7/10 ساعت: 9:50 صبح

پیش از این به علل مفید بودن مطالعه برای کودکان و نوجوانان پرداختیم . حال قصد داریم به بررسی 10 علت مفید بودن و درواقع ضروری بودن مطالعه برای بزرگسالان اشاره کنیم . پس با ماه همراه باشید؛

1- انگیزش ذهنی

مطالعه منظم و روزانه می تواند باعث انگیزش ذهنی فرد و در نتیجه پیشگیری از بروز آلزایمر در میانسالی و کهنسالی او شود . به عبارتی دیگر مطالعه روزانه نوعی ورزش ذهنی محسوب می شود .

 

2- کاهش استرس

برای دور شدن از استرس های محیط کاری و مشغله های کوچک و بزرگ زندگی و تحصیلی و ... مطالعه یک رمان و یا مقاله ای مفید توصیه می شود . این کار باعث غرق شدن افکارتان در مطالب مورد مطالعه شده و شما را برای مدتی از دنیای پر از استرس رها می سازد.

 

3- دانش بیشتر

این نکته که با مطالعه آگاهی و دانش شما افزایش می یابد، بسیار واضح است و فکر نمیکنیم نیازی بع توضیح و تفصیل داشته باشد ! با مطالعه آگاهی و دانش شما افزایش می یابد .

 

4- افزایش واژگان

دایره لغات و واژگان فرد با مطالعه کتب مختلف گسترش می یابد و فرد ناخودآگاه در مناسبات روزانه خود از کلمات جدیدی استفاده خواهد کرد و به وضوع تأثیرش را در زندگی و روابط اجتماعی خود خواهد دید.

 

5- بهبود حافظه

به دلیل تمرکز شما هنگام مطالعه و تلاش مغز برای بخاطر سپردن برخی صفات و ویژگی ها و رویدادها و ... حافظه تان تقویت شده و قدرت بخاطر سپردن شما بطرز شگفتی افزایش می یابد.

 

6- بهبود مهارت تحلیلی

این مهارت بخصوص با مطالعه رمان ها بخصوص رمان های جنایی و معمایی تقویت می شود . زیرا شما هنگام مطالعه این نوع کتب ، درگیر حدس و گمان هایی بر پایه تحلیل و بررسی خود از متن خوانده شده هستید .

 

7- افزایش تمرکز

به دلیل تمرکزی که هنگام مطالعه حتی در یک جای شلوغ و پر سر و صدا انجام می دهید ، بطور ناخودآگاه میزان تمرکز شما بر روی سایر فعالیت ها نیز افزایش می یابد.

 

8- مهارت نوشتن

مطالعه کتب گوناگون می تواند مهارت نوشتن شما را نیز تقویت کند . اگر به این موضوع شک دارید ، پس از مطالعه چند کتاب ، مهارت نوشتن خود را محک بزنید !

 

9- آرامش

مورد فوق بخصوص با مطالعه کتب معنوی اتفاق می افتد . پس از مطالعه این نوع کتاب ها شما به آرامش و تمدد اعصاب زیادی می رسید که باعث تغییرات مثبتی در زندگی تان خواهد شد . پس حتماً مطالعه این کتب معنوی را در برنامه مطالعه خود بگنجانید .

 

10- سرگرمی

چه سرگرمی بهتر و مقرون به صرفه تر از مطالعه و کتابخوانی ؟ سعی کنید با مطالعه کتاب هایی با موضوعات دلخواهتان خود را سرگرم کرده و در عین حال به موارد فوق نیز دست یابید .