سفارش تبلیغ
صبا
نیکوکار از کار نیک بهتر است ، و بد کردار از کار بد بدتر . [نهج البلاغه]
کتاب و کتابخوانی
 
ملت عشق !

در این پست قصد داریم به معرفی یک کتاب بپردازیم . کتابی که قطعاً از دید بسیاری از منتقدین جز بهترین کتابهای رمان در نوع خودش می باشد . "ملت عشق" نوشته الیف شافاک ، در واقع دو رمان است ، یکی در سال 2008 رخ می دهد و دیگری به قرن هفتم و قونیه برمیگردد . به زندگی و عشق مولانا و شمس به یکدیگر ...
در جلد پشت کتاب آمده است : "مولانا خودش را «خاموش» می نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی اش، چیستی اش، حتی هوایی که تنفس می کند چیزی نیست جز کلمه ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می شود که خودش را «خاموش» بنامد؟ "

ملت عشق داستان زنی به نام اللا را روایت می کند که زندگی اش دچار تشویش شده و رابطه اش نیز با همسرش به سمت فروپاشی می رود . او بواسطه حرفه اش که ویراستاری است ، با رمانی رو به رو می شود به نام "ملت عشق" که زندگی اش را به کل دگرگون می کند !

اللا با خواندن این رمان حس می کند انگار این رمان زندگی اوست !

آنچه که در این رمان بسیار جذاب می باشد ، روایت داستان از زاویه دید افراد مختلف است . حدود 18 نفر اتفاقات رمان را شرح می دهند که این خود بسیار جالب است .

در بخشی از کتاب آمده است: "سنگی را اگر به رودخانه ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می شکافد و کمی موج بر می دارد. صدای نامحسوس “تاپ” می آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می شود. همین و بس. اما اگر همان سنگ را به برکه ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب های راکد را به تلاطم در می آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه ای پدیدار می شود؛ حلقه جوانه می دهد، جوانه شکوفه می دهد، باز می شود و باز می شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه ها که نمی کند. در تمام سطح آب پخش می شود و در لحظه ای می بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره ها دایره ها را می زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود."


در پایان مطالعه این رمان بسیار زیبا و ارزشمند را به شما توصیه می کنیم .


کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط saeed 96/6/27:: 9:28 صبح     |     () نظر